Borélie a možnosti detoxikácie

Borélie a možnosti detoxikácie

Z kliešťov som nikdy obavu nemala. Po prvé, počet kedy som si našla na tele kliešťa, je minimálny a po druhé, hoci som vnímala v okolí slovné spojenie lymská borelióza, nemalo to na mňa žiaden vplyv.

Všetko sa zmenilo v roku 2003, keď som začala študovať detoxikačnú medicínu doktora Josefa Jonáša a ešte viac v roku 2004, keď som mala možnosť opakovane sedieť na stážach vedľa neho a počúvať, sledovať a zapisovať si rôzne príbehy dospelých i detí, ktorí za ním prichádzali s mnohými závažnými ochoreniami vrátane chronickej boreliózy.

Pamätám si, že aj moja mamina, ktorá je detskou lekárkou, mala v obvode deti, ktoré prekonali lymskú boreliózu a o to ťažšie pre ňu i pre mňa bolo, keď k týmto deťom v apríli roku 2016 pribudol aj môj štvorročný syn.

Súčasné počasie kliešťom veľmi praje a pre nasledujúce obdobie je vyhlásený stav najvyššieho ohrozenia, teda 10. Pri ňom odborníci odporúčajú používať repelent a vôbec nevstupovať do listnatých a zmiešaných lesov. Priemerne každý tretí kliešť je prenášačom pôvodcu lymskej boreliózy – spirochéty zvanej borélia. Našťastie nie každý takýto kliešť nás nakazí. Veľmi záleží na dobe satia. Udáva sa, že je potrebné, aby prebiehalo aspoň 24 hodín.

Koncentrácia kliešťov je vysoká tiež v krovinatých a trávnatých priestoroch do jedného metra, takže kliešťa si môžeme doniesť aj z mestského parku.

Ako sa môžeme chrániť?

My na ochranu používame prírodný repelent – zmes éterických olejov Terrashield. Keď ideme von, nanesieme alebo si rozprášime oleje na oblečenie, do vlasov aj na pokožku, ktorú nemáme zakrytú oblečením. Samozrejme oleje nosíme aj so sebou, keďže ide o prchavé látky je potrebné ich účinok priebežne obnovovať.

TerraShield-Spray-Repellent

Veľmi dôležité je sa po pobyte vonku prezrieť a prípadného kliešťa aj správne vybrať. Miesto po kliešti ošetríme jódom alebo ako to robíme my, milovníci olejov – levanduľovým éterickým olejom. Paradoxne najviac nákazlivé sú najmenšie štádia kliešťov – nymfy a larvy s veľkosťou cca 1 mm.

lavender

Borélie žijú v tráviacom trakte kliešťa. Nákaza môže prebehnúť nielen pri satí. Oveľa väčšie množstvo borélií je v truse kliešťa. Preto by sa kliešť mal odstraňovať veľmi opatrne, ideálne v rukaviciach. V žiadnom prípade ho nepučíme ani inak nemliaždime. Obsiahnuté borélie takto rozpučeného kliešťa z jeho tráviaceho traktu môžu do organizmu preniknúť aj cez kožu.

V čom pomáha detoxikácia?

Z hľadiska detoxikácie môžeme použiť detoxikačný preparát Spirobor, ktorý užívame 10 – 14 dní vždy po odstránení kliešťa.

Tento detoxikačný preparát je určený na stimuláciu obranyschopnosti organizmu. To znamená, že pôsobí preventívne v čase, kedy si ešte nie sme istí, či spomínaný kliešť bol alebo nebol prenášačom borélií.

Doba počas ktorej sa v tele vyvinú protilátky, ktoré nás informujú o ochorení boreliózou môže predstavovať 3 – 6 týžňov, do tej doby vlastne nevieme, či naše telo s niečím bojuje alebo nie. A hoci pri zistenej borelióze môžu prísť na pomoc antibiotiká, do tohto času si s touto potenciálnou hrozbou musí poradiť naše telo samé.

Pozitívny protilátkový test tiež automaticky neznamená chorobu. Môže ísť o tzv. pamätovú protilátkovú odpoveď. To znamená, že človek sa s infekciou už stretol, nevedel o tom a imunitný systém nákazu bez rozvoja ochorenia zlikvidoval.

Prítomnosť protilátok môže byť tiež prejavom tzv. nešpecifickej reakcie organizmu na iné ochorenie, ktorého príčiny môžu byť rôzne. Prítomnosť protilátok neznamená chorobu. Protilátky po liečbe ani nezmiznú, sú dôkazom toho, že telo človeka sa stretlo s infekciou.

Okrem toho sa u 5 – 10%  ľudí nakazených infikovaným kliešťom prejavy ani neukážu alebo sú také mierne, že sa im neprikladá väčší dôraz.

Preto má Spirobor v tomto čase veľký význam. Upozorní náš imunitný systém, aby zbystril a zameral svoju pozornosť na vyhľadávanie a ničenie prípadných borélií. Naša imunita vďaka nemu získa náskok.

Dospelému dávkujeme Spirobor 2x denne 10 kvapiek počas dvoch týždňov a deťom ho môžeme natierať na pokožku 2x denne po 5 kvapiek.

Prečo máme strach z borélií?

Borelióza nie je žiadnou novou chorobou. Jej rezíduá boli nájdené v zvyškoch kliešťov z doby spred 20 mil. rokov. Dokonca boreliózou trpel pravdepodobne aj ľadový muž Ötzi. Borélia je blízkou príbuznou baktérie, ktorá spôsobuje syfilis. Táto baktéria je ale na rozdiel od borélie citlivá na antibiotiká, takže výskyt tejto choroby máme dnes už pod kontrolou.

To sa však nedá povedať o borélii, ktorá sa stále viac rozširuje. Borélie dokážu parazitovať na všetkých typoch buniek aj tkanív, dokážu sa veľmi dobre maskovať tak, aby ich imunitný systém nezaregistroval. Na rozdiel od väčšiny baktérií, ktoré v organizme žijú v medzibunkových priestoroch, borélie parazitujú aj vo vnútri buniek. Dokážu tak škodiť úplne všade.

Nenápadne sa rozmnožujú po celom tele a vzniká množstvo mikrobiálnych ložísk, ktoré sa môžu postupne aktivovať.

Dokážu škodiť úplne všade. Niektoré napadajú tkanivá kože a väziva, iné kĺby a srdce, ďalšie nervový systém.

Príznakov je veľa, od pohybového aparátu, únavu, cez bolesť hlavy až po nepríjemné a nebezpečné ochorenie nervového systému, takzvanú neuroboreliózu.

Z pohľadu detoxikačnej medicíny je v tomto prípade nutné dať do poriadku imunitný systém, aby zo spomínaných tkanív účinne odstránil mikrobiálne ložiská.

Komentáre